Ryczów logo

ryczów - herbik

web stats

Ryczów

Koło Gospodyń Wiejskich

ryczowski

Koło | Historia | Przewodniczące | Galeria KGW

ryczow


OSP Ryczów       KGW odgrywa ważną rolę w życiu wsi. Skupia bowiem kobiety dobrej woli, które angażują się w różnorodne akcje i prace na rzecz wsi. Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Ryczowie sięga końca XIXw., ale prawdziwy jego rozkwit nastąpił po drugiej wojnie światowej. Członkinie Koła pomagały m. in. przy budowie drogi do Górnego Ryczowa, wraz z młodzieżą urządzały Dom Kultury i co roku, zgodnie z tradycją wprowadzoną przez założycielkę koła- Józefę Kłaput, organizowano wiejskie dożynki. Z pewnością ważną datą dla ryczowskich gospodyń był rok 2001, kiedy w konkursie organizowanym w Spytkowicach polecały smakowite dania, wykonane według starych przepisów naszych babć - gospodyń.


ryczowski

Działalność


ryczow


      Koło Gospodyń uczestniczy w życiu kulturalnym gminy, podtrzymuje tradycję w realizowanych na terenie gminy imprezach i uroczystościach ( "Tradycja Wielkanocna", "Tradycja Bożonarodzeniowa", "Gminne Dożynki"). Bierze także czynny udział w imprezach regionalnych i powiatowych.

KGW1

      KGW zaangażowało się w wyposażenie kuchni w Wiejskim Domu Kultury. Zakupiono magiel, który działa do dziś. Gospodynie posiadają własną wypożyczalnię naczyń, użyczając ich na wesela i inne uroczystości. Działalność Koła obejmuje również organizację zabaw, wycieczek, kursów, przedstawień teatralnych dla dzieci i młodzieży.

KGW1

      Rozwija się również działalność turystyczna, sportowa i rekreacyjna. Organizowane są rajdy rowerowe, wycieczki krajoznawcze, przy współpracy z Kołami Gospodyń w Spytkowicach, Bachowicach i Miejscu. Często organizowane są pielgrzymki do Częstochowy i Lichenia.

KGW1

ryczowski

Członkinie


ryczow

01. Janina Koterwas (prezes) Czytaj artykuł >>
02. Szwed Jadwiga
03. Mędrysa Zofia
04. Nicieja Krystyna
05. Pytel Barbara
06. Kołodziejczyk Maria
07. Gierek Maria
08. Chudy Irena
09. Sędera Władysława
10. Chudy Maria
11. Socha Kazimiera
12. Klaja Rozalia
13. Bury Ewa
14. Witek Lucyna
15. Suślik Krystyna
16. Mostowik Stanisława
17. Chodów Urszula
18. Maślona Halina
19. Włosiak Maria
20. Pyjos Agata
21. Kaczkoś Małgorzata
22. Chlebicka Władysława
23. Kowalska Władysława
oraz
24. Gierek Krzystof
25. Tomera Józef
26. Kowalski Andrzej

ryczowski

Seniorki


ryczow

1. Maj Rozalia 2. Wawro Kazimiera 3. Czechowicz Maria 4. Szwed Józefa 5. Srokosz Janina 6. Krystian Władysława 7. Kubas Maria 8. Bryła Anna 9. Fryc Janina 10. Szwed Władysława 11. Monica Stanisława 12. Kubas Krystyna 13. Gierek Bronisława 14. Gołba Mariaryczowski

Specjalne podziękowania dla Pani Janiny Koterwas za zebranie i opracowanie całego materiału n/t Koła Gopodyń Wiejskich. Zdjęcia są właśnością KGW Ryczów i zostały wykorzystane za jego zgodą.

ryczow


strona ryczowa
"Ryczów i Półwieś" designed by mgr inż. Mariusz Bryła
Created & Copyright(C) by M.B.
2006-2017